Zvezda perfektnom defanzivom deklasirala Partizan i odbranila “Žućkovu levicu” (VIDEO)

Košarkaši Crvene zvezde su novi-stari pobednici Kupa Radivoja Koraća nakon što su fenomenalnom igrom u odbrani lakše nego što se to očekivalo pobedili “večitog” rivala Partizan 85:68.

Izabranici Dejana Radonjića su od prvog minuta postavili defanzivni bedem, koji je retko propuštao, pa je pitanje trijumfa rešeno već u prvom poluvremenu u kojem su crveno-beli stekli nedostižnu prednost.

Sa druge strane, Partizan je u najvećem delu meča bio bezidejan u napadu. Zvezda je odlično čuvala Kevina Pantera i ostale bekove, a crno-beli nisu uspeli da pronađu alternativno rešenje i prilagode se agresivnom protivniku.

Najbolji pojedinac na parketu niškog Čaira bio je Stefan Marković, koji je odigrao najbolju partiju u Zvezdinom dresu ove sezone. Popularni “Pefi” je odigrao maestralan turnir, a u finalu je bio nepogrešiv ubacivši 13 poena (5/6 iz igre, 4/4 za 3). Uz njega, odličan učinak imali su i Nikola Kalinić (18), Ostin Holins (15) i Nejt Volters (14).

Sa druge strane, u redovima Partizana najraspoloženiji su bili Matijas Lesor sa 19 i Kevin Panter sa 14 poena.

Na prve poene čekalo se tri minuta. Obe ekipe ušle su nervozno u meč i promašile prvih nekoliko šutera, a led je probio polaganjem u kontri Nejt Volters. Zvezdin Amerikanac pogodio je zatim i šut za tri poena, za njim i Nikola Kalinić, a posle odlične odbrane Ostina Holinsa nad Kevinom Panterom i lakim poenima u kontri na semaforu je stajalo 10:0, te je trener Željko Obradović bio prinuđen na minut odmora.

Granitnu odbranu igrali su košarkaši Crvene zvezde, a igračima Partizana bilo je teško da u većini napada pogledaju ka košu, a kamoli poentiraju. Ognjen Kuzmić je bio posebno dominantan u odbrani i bio defanzivni komandant. Prvi poeni crno-beli su postigli tek u 6. minutu preko Dalasa Mura.

“Prodisali” su crno-beli šutevima sa distance i uhvatili rezultatski priključak (13:11), ali je finiš prve deonice obeležio Stefan Marković. Nekadašnji reprezentativac Srbije ubacio je pet poena, spojio sa košem Luku Mitrovića i odličnom defanzivom bio najzaslužniji za +7 Zvezde nakon uvodnih 10 minuta (20:13).

Nije jenjavala agresivnost u odbrani Crvene zvezde, a umeli su branioci trofeja to da “naplate” u napadu. Nakon serije 7:0 za minut i 20 sekundi Zvezda je pobegla na 27:13, pa je Obradović uzeo novi tajm-aut.

Nisu uspevali košarkaši Partizana da dođu do poenterskog kontinuiteta. Zvezda je lako neutralisala većinu napadačkih zamisli rivala, koji je teško pronalalzio put do mrežice crveno-belog koša, dok je sa druge strane Zvezda lako rešavala odbranu protivnika.

Čak devetorica Radonjićevih košarkaša je postiglo koš u prvih 20 minuta, što je bilo dovoljno za više nego ubedljivu prednost na poluvremenu – 49:28.

Petnaestominutni odmor nije restartovao niti regenerisao crno-bele. Poteškoće u napadu su se nastavile, a i defanzivni intenzitet nije bio na adekvatnom nivou, pa su košarkaši Crvene zvezde lako rešavali odbranu rivala i održavali stečenu prednost, koja je početkom treće četvrtine narasla do maksimalnih +23 (53:30).

Usledio je period igre kada su crno-beli konačno vezali nekoliko dobrih sekvenci na oba kraja parketa i u 27. minutu smanjili na 60:43. Ali, ubrzo je usledio odgovor Zvezde, koja je serijom 5:0 ponovo otišla na +22, a momenat koji je obeležio finiš treće deonice jeste druga tehnička greška, a ujedno i isključujuća trenera Dejana Radonjića.

Poslednja četvrtina nije donela nikakvo uzbuđenje i prodefilovala je u odsustvu bilo kakve rezultatske neizvesnosti. Goran Bošković je dobro odmenio Dejana Radonjića, a Partizan je uspeo da ublaži poraz tek za četiri poena u odnosu na kraj trećeg kvartala – 85:68.

Crveno-beli su tako odbranili trofej “Žućkova levica” osvojen pre godinu dana u Novom Sadu.

CRVENA ZVEZDA – PARTIZAN (20:13, 29:15, 18:18, 18:22)