Marinosu pehar u triler završnici (VIDEO)

U finalu prvog stepena Kupa Srbije istočnog i južnog košarkaškog regiona, Marinos je savladao ekipu Radnika iz Surdulice rezultatom 71:70. Nakon 40 minuta velike borbe u sportskoj dvorani “Šivara” u Nišu, Marinos je stigao do druge pobede protiv renomiranog protivnika u samo deset dana, ovoga puta u borbi za pehar.

Pravila kažu da u drugi stepen kupa idu finalisti, dakle i Radnik i Marinos, uvreženo mišljenje u košarkaškoj javnosti je da je finalna utakmica formalnost, ali je duel sada već velikih rivala u Šivari pokazao da to nije istina, da su igrači oba tima bili izuzetno motivisani da stignu do trofeja.

Osim samog početka meča kada je Radnik poveo, Marinos je do samog kraja bio u vođstvu, početkom poslednje deonice i 15 razlike, a na kraju je u izuzetno zanimljivoj završnici bio bolji od protivnika za samo jedan poen.

Ekipa Milana Josića je nametnula svoj ritam igre, uvukla Surduličane “u mašinu” i brzu igru koja je više odgovorala niškom timu. Radnik je zahvaljujući individualnom kvalitetu igrača uspevao da se vraća iz loših situacija i rezultatskog minusa. Marinos je nekoliko puta imao priliku i da prelomi meč i izbegne neizvesnu završnicu, ali su Surduličani u tim trenucima pokazivali kvalitet zbog koga ih mnogi vide kao velikog favorita za ulazak u Drugu ligu naredne sezone i vraćali su meč u egal.

Posebno dobro su zaigrali u poslednjoj četvrtini kada su se presingom u odbrani vratili sa minusa od 15 poena razlike, a trojkom Vukana Stojanovića, bivšeg igrača Marinosa, stigli su na samo poen zaostatka 30 sekundi pre kraja utakmice. Marinos je napravio grešku u narednoj akciji pa je napad za pobedu imala ekipa iz Surdulice, ali su se pomalo čudno odlučili za šut za tri poena, iako su imali neverovatno raspoloženog Srđana Grujića na parketu, igrača za koga odbrana Marinosa 40 minuta nije uspela da nađe rešenje, a koji je uspešno rešio nekoliko napada u samoj završnici meča. Nakon promašene trojke Radnika na tri sekunde pre kraja Marinos je promašio dva slobodna bacanja, ali nije bilo skoka u odbrani niti dovoljno vremena da se uputi šut pa je utakmica završena rezultatom 71:70. Usledilo je veliko slavlje Marinosa na parketu, razočarenje gostiju, kao dokaz da za sport ima nade, jer podsećamo, obe ekipe su obezbedile plasman u drugi stepen Kupa Srbije.

Utakmicu je obeležila i velika nervoza, kako igrača, tako i ljudi na klupi, posebno gostujućoj koja se dosta žalila na suđenje, čak u jednom trenutku zapretila izlaskom sa terena i napuštanjem utakmice za šta bi, da se desilo, bili kažnjeni ogromnom kaznom od Košarkaškog saveza Srbije. Sa strane se stekao utisak da su previše vremena i energije utrošili na suđenje, a ne na parket gde su imali veće probleme. Kao i igrači na terenu, i sudije su pravile greške, međutim, daleko od toga da su imale uticaj na konačan rezultat.

U poraženoj ekipi bez greške je odigrao veteran Srđan Grujić, dominirao je pod oba koša, na kraju utakmice meč je završio sa 25 poena, a pristupom igri održao je lekciju mnogim mlađim igračima na parketu.

Ekipa Marinosa je još jednom pokazala da samo timska igra donosi rezultat, ali urpkos tome izdvojili smo dvojicu aktera koja su se izdvojila u pobedi. Prvi je plejmejker Vladimir Delčić, odigrao je pod izuzetnim pritiskom odbrane gotovo čitav meč i zabeležio 22 poena. Sjajno je organizovao igru svoje ekipe, podelio veliki broj asistencija i doneo ogroman broj pravovremenih ispravnih odluka koje su uticale na rezultat. Da je kojim slučajem Radnik pobedio, Delčić bi bio označen kao krivac za poraz jer je u poslednja dva poseda ekipe izgubio loptu, međutim, nakon pobede svoje ekipe apsolutno ima pravo da bude igrač utakmice.

Drugi akter koji od početka sezone pravi razliku u svakom meču je trener Milan Josić. Trener koji je daleko iznad ranga takmičenja u kome učestvuje i koji iz utakmice u utakmicu to i pokazuje, apsolutno je držao sve konce u svojim rukama tokom svih 40 minuta finala i na pravi način je svoj tim doveo do velikog uspeha i pehara koji će krasiti klupske prostorije ovog mladog košarkaškog kolektiva, koji za kratko vreme postojanja ima dosta uspeha.

U nastavku sezone Marinos i Radnik će u PRVOM DELU drugog stepena kupa igrati protiv nekog od drugoligaša iz regiona, dakle Konstantina, Fer-pleja, Bora i Zdravlja. Pravo da biraju hoće li igrati drugi stepen kupa imaju KLS ligaši, Napredak iz Aleksinca i Pirot. Od tih osam ekipa dve najuspešnije predstavljaće južni i istočni region u DRUGOM DELU Drugog stepena kupa sa finalistima svih regiona, a dva najuspešnija u DRUGOM stepenu zaigraće u TREĆEM STEPENU, na Kupu Radivoj Korać uz prvoplasiranu ekipu iz KLS i pet članova ABA lige.