Gzira šokirala Čair – Radnički ispao na penale (VIDEO)

Teška i bolna eliminacija Radničkog u drugom kolu kvalifikacija za Ligu konferencija. Gzira je savladala Radnički nakon boljeg izvođenja jedanesteraca 3:1. Vodile su Nišlije tri puta, Maltežani se tri puta vraćali u život i na kraju obezbedili plasman u treće kolo.

Činilo se da su dva puta gosti bili na ivici ambisa, ali su u poslednjim sekundama drugog poluvremena i u 116. minutu produžetka uspevali da se „vrate iz mrtvih“ i na kraju su oni bili ti koji su zadali poslednji udarac.

Vodio je Radnički u tri navrata, u najvećem delu meča kontrolisao dešavanja na terenu, ali je veliki pad koncentracije defanzivnih igrača u odsudnim momentima kumovao jednom od najtežih poraza u istoriji kluba.

Strelci za niški tim bili su Tolordava u 13, Petrov u 71. i Pejović iz penala u 113. minutu. Dvostruki strelac za Gziru bio je Džeferson u 14. i 94. minutu, a jedan pogodak delo je Samuraija u 116.

Fudbaleri niškog tima podbacili su prilikom izvođenja penala. Pejović, Mićibući i Petrov su bili neprecizni, a jedino je Mesarović pogodio.

Tok meča:

Radnički je prvi put zapretio bukvalno iz prve prave akcije na meču. Kapiten Pejović je sa ivice kaznenog prosotora odlično „zavrnuo“ na drugu stativu odakle je Arsić glavom pogodio golmana Radelić-Žarkova, koji je kratko odbio loptu. Na odbitak je natrčao Petrov, ali je njegov pokušaj izblokiran.

Odmah je sevnula kontra na drugoj strani, iz koje je malo falilo da Nišlije budu kažnjene. Neprecizan pas iz poslednje linije niškog tima stigao je do Kolege, koji je odlično šutirao sa vrha kaznenog prostora, ali golman Dujmović je bio dobro pozicioniran i sačuvao je svoju mrežu.

Stezao je postepeno niški tim obruč oko gola Gzire, čiji su igrači svojim ponašanjem na terenu jasno stavljali do znanja da će maksimalno probati da uštede na vremenu.

Radnički je poveo u 13. minutu posle kornera. Gotovo perfektan centaršut uputio je Jovanović sa leve strane, a gruzijski internacionalac Tolordova pobegao svom čuvaru i doveo svoj tim u vođstvo – 1:0.

Slavlje Radničkog nije potrajalo ni 60 sekundi. Već u narednom napadu Džeferson je umakao svojim čuvarima, „otresao“ Tolordavu i razantnim udarcem uz pomoć prečke matirao Dujmovića za ekspresni rezultatski povratak gostiju sa Malte – 1:1.

Iako je niški tim imao više od igre nije stvorio pravu šansu do finiša prvog dela igre, kada je u četiri minuta dva puta zapretio protivniku. U 39. minutu je nakon centaršuta Petrova sa leve strane Štulić glavom probao da pronađe put do mreže Gzire, no nije bio dovoljno precizan.

Četiri minuta kasnije ponovo je od Petrova krenula akcija. Levo krilo niškog kluba spoljnim delom kopačke je pronašlo Jovanovića, koji je povratnim pasom pronašao Pejovića, ali je njegov pokušaj završio preko prečke.

Uspele su Nišlije još da zaprete preko Arsića, koji je sa dvadesetak metara šutirao pravo u golmana Radelić-Žarkova, pa je nakon 45 minuta igre rezultat bio izjednačen.

Nastavio je odmah na početku drugog dela sa opsadom gola Gzire, a prva ozbiljnija pretnja bilo je preko agilnog Petrova, koji je sa nekih 25 metara raspalio po lopti, ali neprecizno.

Umesto da dodatno pojača pritisak, Radnički kao da je ostajao bez daha, naročito u veznom redu. Kapiten Pejović je često ostajao na vetrometini, bez adekvatne pomoći ostale dvojice, pa je igra niškog tima izgubila na tečnosti.

Nakon jedne presečene lopte na sredini terena, levi bek gostiju Borer Menc je probao dalekometnim šutem da dovede svoj tim u prednost, ali je Dujmović bio priseban.

Nije bio zadovoljan trener Radničkog Tomislav Sivić izdanjem svog veznog trija, pa je u 62. minutu napravio tri izmene. Na teren su ušli Mesarović, Tomić i Mićibući u nameri da se svežinom zada poslednji udarac rivalu.

Trudio se Radnički da stekne prednost pre same završnice meča i to mu je uspelo u 77. minutu. Bio je to mat u četiri poteza. Mesarović je povukao kontru, proigrao Jovanovića na levoj strani, koji je prebacio loptu na desnoj do Tomića, a ovaj asistirao egzekutoru Petrovu. Jedan od najboljih pojedinaca na meču odlično se snašao iako je bio opkloljen sa nekoliko protivničkih igrača i pogodio malu mrežu protivničkog igrača za delirijum na Čairu – 2:1.

Samo nekoliko trenutaka nakon vodećeg gola jedan reflektor na „Čairu“ je ostao bez struje, pa je usledio osmominutni prekid.

Nišlije su do kraja meča uspevale da sačuvaju prednost , a mogli su domaći igrači i do trećeg gola, ali je Pejović bio nedovoljno precizan u kontranapadu u zaustavnom vremenu. I kada su svi na stadionu mislili da je prolazak u narednu fazu obezbeđen, Džeferson je još jednom bio bolji u direktnom duelu sa Tolordavom i po drugi put savladao Dujmovića, koji je predugo ostao na gol liniji i morao je ranije da izađe na loptu – 2:2.

Imao je Radnički na startu prvog produžetka solidnu priku, a centralna figura je bio Tomić. Krilni igrač se našao u izglednoj prilici sa desne strane, ali je predugo razmišljao da li da šutne ili uposli Ajdara koji se priključivao i izgubio je korak.

Na isteku 100. minuta utakmice Radnički je imao novu šansu posle solo akcije Mesarovića. Agilni vezista niškog tima je vukao loptu nekih 20 metara, ali je pri šutu ostao bez snage i neprecizno šutirao.

Nastavili su Sivićevi puleni sa atacima i ubrzo materijalizovali takav pristup. U 103. minutu nakon kardinalne greške jednog defanzivca Gzire, lopta je stigla do Ajdara, koji je srušen u kaznenom prostoru i sudija je dosudio najstrožu kaznu.

Odgovornost je preuzeo kapiten Pejović i rutinskom egzekucijom doneo treću prednost svom timu na ovom meču – 3:2.

Nije bilo većih uzbuđenja do 114. minuta kada su gosti po treći put mogli da neutralizuju rezultatski deficit. Samurai, dvostruki strelac za Gziru u prvom meču, pobegao je defanzivnoj liniji Radničkog i sjajno reagovao glavom posle centaršuta, Dujmović je već bio savladan, ali je prečka bila saveznik Nišlija i sprečila loptu da uđe u gol.

No, već u narednom napadu Maltežani su nagrađeni za upornost. Samurai je ponovo bio u glavnoj ulozi, ali ovaj put mu je stativa pomogla „sprovela“ njegov šut iza nepomičnog golmana niškog tima – 3:3.

Poslednju priliku imao je Mesarović, ali je njegov udarac sa ruba kaznenog prostora završio u naručja protivničkog čuvara mreže, pa su penali odlučili pobednika. Više sreće i koncentracije imali su gosti, koji su pogodili tri penala, naspram jednog domaćih, pa su oni ti koji će u narednom kolu izaći na megdan austrijskom Volfsbergeru.

RADNIČKI – GZIRA3:3 (1:1), nakon penala 1:3

Stadion: Čair, Niš

Glavni sudija: Andrei Florin Čivulete (Rumunija)

Radnički (4-3-3): Dujmović; Jovičić, Tolordava, Aksentijević, Gaku (od 91. Stajić); Pejović, Dimić (od 62. Mesarović), Arsić (od.62.  Mićibući); Petrov, Jovanović (od 90. Ajdar), Štulić (od 62. Tomić)

Gzira (4-3-3): Radelić-Žarkov; Tabone, Borer Menc, Marcelo Dias, Ćosić; Muskat (od 90. Pisani), Rikardo Korea, Skeri; Džeferson, Gači (od 67. Mendoza), Kolega (od 67. Samurai)